Polikistik Over Sendromu (PCOS) Nedir?

PCOS’lu kadınlar normalden daha yüksek miktarda erkek hormonu üretir. Bu hormon dengesizliği vücutlarının regl dönemlerini atlamasına neden olur ve hamile kalmalarını zorlaştırır. PCOS, kadınları doğurganlık yıllarında (15 ila 44 yaş) etkileyen hormonlarla ilgili bir sorundur. Bu yaş grubundaki kadınların yüzde 2,2 ila 26,7’si PKOS’a sahiptir (1, 2).

PCOS, bir kadının yumurtalıklarını, östrojen ve progesteron üreten üreme organlarını – regl  döngüsünü düzenleyen hormonları etkiler. Yumurtalıklar ayrıca androjen adı verilen az miktarda erkek hormonu üretir.

Yumurtalıklar, bir erkeğin spermi tarafından döllenmek üzere yumurtaları serbest bırakır. Her ay bir yumurtanın salınmasına yumurtlama denir.

PCOS, yumurtalıkları ve yumurtlamayı etkileyen bir “sendrom” veya semptom grubudur. Üç ana özelliği şunlardır:

 • Yumurtalıklarda kist
 • Yüksek düzeyde erkek hormonları
 • Düzensiz veya atlanan regl dönemleri

PCOS’ta yumurtalıkların içinde birçok küçük, sıvı dolu kese büyür. “Polikistik” kelimesi “birçok kist” anlamına gelir. Yumurtlama olmaması östrojen, progesteron, FSH ve LH düzeylerini değiştirir. Progesteron seviyeleri normalden daha düşüktür, androjen seviyeleri ise normalden yüksektir.

PCOS’un Yaygın Semptomları

Bazı kadınlar ilk regl dönemlerinde semptomlar görmeye başlar. Diğerleri sadece çok kilo aldıktan sonra veya hamile kalmakta zorlandıklarında PCOS olduklarını keşfederler.

En yaygın PCOS belirtileri şunlardır:

 • Düzensiz regl dönemleri.
 • Regl dönemlerinde yoğun kanama.
 • Tüylenme.
 • Akne.
 • Kilo almak.
 • Erkek tipi kellik.
 • Cilt lekeleri.
 • Baş ağrısı.

Bilal Subaşı

See all author post

1 Comment

 • Let me introduce you to Nutritional Products International, a global brand management company based in Boca Raton, FL, which helps domestic and international health and wellness companies launch products in the U.S.

  As senior account executive for business development at NPI, I work with many health and wellness brands that are seeking to enter the U.S. market or expand their sales in America.

  After researching your brand and product line, I would like to discuss how we can expand your penetration in the world’s largest consumer market.

  At NPI, we work hard to make product launches as easy and smooth as possible. We are a one-stop, turnkey approach.

  For many brands, we become their U.S. headquarters because we offer all the services they need to sell products in America. NPI provides sales, logistics, regulatory compliance, and marketing expertise to our clients.

  We import, distribute, and promote your products.

  NPI for more than a decade has helped large and small health and wellness brands bring their products to the U.S. NPI is your fast track to the retail market.

  For more information, please reply to this email or contact me at MarkS@nutricompany.com.

  Respectfully,

  Mark

  Mark Schaeffer
  Senior Account Executive for Business Development
  Nutritional Products International
  150 Palmetto Park Blvd., Suite 800
  Boca Raton, FL 33432
  Office: 561-544-071
  MarkS@nutricompany.com

Düşüncelerinizi Paylaşın

Your email address will not be published. Required fields are makes.