Sağlıklı Bir Bağırsak İçin Ne Yemeliyiz?

Bakterilerin kötü olduğunu mu düşünüyorsunuz? Tekrar düşünün. Bakteriler ve diğer mikroplar (mantarlar ve virüsler dahil) genellikle hastalık kaynakları olarak düşünülür, ancak aslında birçoğu sizi sağlıklı tutmada önemli bir rol oynar. Vücudunuz, çoğu faydalı olan trilyonlarca mikrop içerir. En yoğun mikrop popülasyonu, sindirim, bağışıklık fonksiyonu ve kilo düzenlemesinde kritik bir rol oynadıkları bağırsaklarınızdadır. Ne yediğiniz mikroplarınızı hızla değiştirebilir, ancak iyi bağırsak bakterilerinize yardımcı olmak için doğru yiyecekleri yiyor musunuz?

Mikroplarınız İçin Doğru Beslenme

Yedikleriniz sadece sizi değil, aynı zamanda bağırsaklarınızda yaşayan trilyonlarca bakteriyi de besliyor. Her insan farklıdır, ancak sindiriminizi iyileştirmek, kilo vermek veya genel sağlığınıza dikkat etmek istiyorsanız, herkes için geçerli olan bazı genel ilkeler vardır.

Bağırsak Sağlığı İçin Bazı İpuçları

  • Çok çeşitli bitki bazlı yiyecekler yiyin. Sağlıklı bir bağırsak, her biri farklı yiyecekleri tercih eden çeşitli mikrop topluluğuna sahiptir.
  • Daha fazla lif yiyin. Çoğu insan olması gerekenden daha az yer. Meyve, sebze, bakliyat, kuruyemiş ve kepekli tahıllar sağlıklı bakterileri besler.
  • İşlenmiş gıdalardan olabildiğince kaçının. Genellikle “iyi” bakterileri baskılayan veya “kötü” bakterileri artıran bileşenler içerirler.
  • Canlı yoğurt gibi probiyotik gıdalar daha fazla mikrop üremesini teşvik edebilir. Onlardan hoşlanıyorsanız düzenli olarak tüketin.
  • Mümkün olduğunda sızma zeytinyağını diğer yağlar yerine tercih edin. Çok yüksek sayıda mikrop dostu polifenol içerir.
  • Antibiyotikler ‘iyi’ bakterilerin yanı sıra ‘kötü’ bakterileri de öldürür. Antibiyotiğe ihtiyacınız varsa, sonrasında mikroplarınızı artıran birçok yiyecek yediğinizden emin olun.
  • Diyetiniz lif açısından düşükse şişkinliğe neden olabilir. Kademeli değişiklikler yaparsanız ve fazladan su içerseniz bu ihtimali azaltırsınız.

Bilal Subaşı

See all author post

Düşüncelerinizi Paylaşın

Your email address will not be published. Required fields are makes.