Sahil Çamı (Pinus Pinester) Nedir?

SAHİL ÇAMI (Pinus Pinester) HAKKINDA

Ormanlardan, odun kaynaklı ürünlerin elde edilmesinin yanı sıra çalılıklar ile ağaçların yaprak, kozalak ve kabuklarından yan sanayi için çeşitli ürünler elde edilmektedir. Bu kaynaklardan edinilen ürünler, insanlar tarafından tüketilebildikleri için bu ürünlerden gıda ve ilaç sektörleri de faydalanmaktadır.

Çamların çeşitli kısımlarından (kabuk ve kozalak gibi) elde edilen ekstratlarının, antik dönemlerden beri çeşitli hastalıklara karşı kullanıldığı bilinmektedir. Çamgiller ailesinden (Pinaceae) olan Sahil çamı, yurdumuzun sahil ve kumul kesimlerinde yetişmektedir. Sahil çamının kabuğundan elde edilen Pinester Pine, Piknogenol gibi bitki ekstratları, kuvvetli antioksidan ile anti-inflamatuvar özellikleri sayesinde yaraları iyileştirmede ve öksürüğe karşı şurup şeklinde besin takviyesi olarak tüketilmektedir. Şurup haricinde bu ekstratlar, kapsül ve krem formlarında da kullanılabilmektedir.

Bu özelliklerinin haricinde, bu ekstratın ana maddesi olan pinenin antimikrobiyal ve antitümör (antikanser) etkilerinin olduğu da bilinmektedir. Yani pinen, bakteriyel hastalıklara (özellikle de antibiyotiklere karşı dirençli olanlara) ve kansere karşı mücadelede büyük bir potansiyeli olan maddedir. Bunlara ilaveten, böbrek üzerinde de muhtemel bir olumlu etkisi vardır.

Sahil çamı ekstratlarının çok yüksek miktardaki tüketiminin insanlarda olumsuz etkisinin olup olmadığı henüz bilinmemektedir. İnternet sitemizdeki önerilen miktarda kullanıldığında, şurubumuzun olumsuz etkisi bulunmamaktadır.

 

Düşüncelerinizi Paylaşın

Your email address will not be published. Required fields are makes.